Elementy napędu do quada tworzą zintegrowany układ umożliwiający płynną jazdę, pełną kontrolę nad pojazdem i uzyskanie odpowiedniej mocy. Każdy z komponentów pełni w nim istotną funkcję. Jedną z ważniejszych części jest koło zębate przekładni biegów, umożliwiające zmianę przełożeń, dzięki której motocyklista może dostosować prędkość oraz moment obrotowy przenoszony na koła. Wpływa to bezpośrednio na osiągi quada.
Kolejnym istotnym elementem jest koło zębate przekładni redukcyjnej, którego zadaniem jest obniżanie obrotów silnika i dostosowywanie ich do aktualnych potrzeb. To szczególnie przydatne podczas jazdy po trudnym terenie, gdzie liczy się większa siła napędowa przy mniejszych prędkościach.
W układach napędowych, gdzie trzeba zmienić kierunek przekazywanego momentu obrotowego, stosuje się przekładnię kątową. Z kolei przekładnia tylna odpowiada za przeniesienie mocy na tylne koła, co umożliwia większą dynamikę jazdy i lepszą przyczepność. Układ napędowy quada składa się również z wielu mniejszych, ale równie istotnych części, które znajdziesz w naszym asortymencie. Są to:
Przekładnia zębata to jeden z najważniejszych elementów napędu w quadzie. To właśnie ten element odpowiada za przenoszenie momentu obrotowego z silnika na koła, czyli za to, by quad sprawnie ruszał z miejsca i reagował tak, jak powinien. Główne części przekładni zębatej w quadach to:
W układzie napędowym oprócz głównych komponentów, takich jak przekładnie czy wały napędowe, niezbędne są również elementy uzupełniające, które usprawniają jego działanie. Uszczelki i uszczelnienia zapobiegają wyciekom oleju, smaru lub innych płynów – w ten sposób zabezpieczając przekładnie, wałki i obudowy silnika przed przedostawaniem się do nich zanieczyszczeń, które mogłyby uszkodzić te elementy. Uszczelki znajdują się m.in. w miejscach połączeń przekładni, wałków czy pokrywy sprzęgła.
Łożyska i tuleje stosuje się natomiast w różnych częściach układu napędowego quada w celu zmniejszania tarcia pomiędzy ruchomymi elementami. Łożyska znajdują się w miejscach, gdzie dochodzi do obracania wałów. Tuleje pełnią podobną funkcję i często wykorzystuje się je w połączeniu z łożyskami.