Świece zapłonowe odpowiadają za rozruch silnika i jego osiągi. W związku z tym ważne jest, by dbać o jak najlepszy stan techniczny tego elementu. Bez świecy zapłonowej nie da się uruchomić pojazdu. Ta niewielka część odpowiada za wytworzenie iskry zapalającej mieszankę paliwa z powietrzem W zasadzie dziś świece zapłonowe to części bezobsługowe. Ich bezproblemowe działanie wymaga stosowania się do zaleceń producenta, zwłaszcza podczas wymiany na nowy model. Warto przy tym nadmienić, że lepiej wymienić cały komplet świec zapłonowych, nawet jeśli przepalił się wyłącznie jeden egzemplarz.
Dawniej, kiedy konstrukcja pojazdów była prosta wymianę świecy można było wykonać we własnym zakresie. Dziś kiedy konstrukcje silników są coraz bardziej skomplikowane wymianę najlepiej powierzyć wykwalifikowanym specjalistom. Zdarza się, ze bez odpowiedniego doświadczenia można pogorszyć sytuację. Mechanicy raczej odradzają samodzielną wymianę świec zapłonowych. Powód? Łatwo przy tym złamać izolator ceramiczny, a to prowadzi do kłopotów z wkręcaniem świec zapłonowych. Jeśli świeca będzie luźno trzymała się w otworze, może dojść do zepsucia głowicy. Jeżeli natomiast będzie dokręcona zbyt mocno może uszkodzić silnik.
Objawy będące sygnałem, że coś złego dzieje się ze świecami zapłonowymi to nierówna praca silnika i trudności z jego uruchamianiem. Co jest istotne dla żywotności świec zapłonowych? Paliwo wysokiej jakości, które ulega całkowitemu spaleniu. Dzięki temu na świecach nie osadza się nagar. Niesprawne świece mogą spowodować przyspieszone zużycie silnika. Dochodzi do takich sytuacji, ponieważ proces spalania nie będzie przebiegał prawidłowo. Jeżeli zaś opary paliwa zaczną dostawać się do katalizatora i tam będą opalane, spowoduje to uszkodzenie całej jednostki napędowej.