Sygnały dźwiękowe to urządzenia, które umożliwiają kierowcom ostrzeżenie innych uczestników ruchu. Zasady używania sygnałów dźwiękowych określa prawo o ruchu drogowym. To dość precyzyjne przepisy. Według nich, kierowca może używać sygnału dźwiękowego wtedy, gdy musi ostrzec o niebezpieczeństwie.
Według przepisów, sygnały dźwiękowe są zakazane w terenie zabudowanym. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zagrożone jest bezpieczeństwo uczestników ruchu. Przykład? Jedna z najczęstszych sytuacji na drogach - wyjeżdżający pojazd z drogi podporządkowanej bądź miejsca parkingowego. Osoba za kierownicą ewidentnie nie widzi zbliżającego się zagrożenia. Wówczas możesz ją ostrzec krótkim sygnałem dźwiękowym. Podobne prawo przysługuje tobie, jeśli inny pojazd zajeżdża drogę bądź pieszy nieopatrznie chce wejść na ruchliwą jezdnię. Warto jednak pamiętać, by sygnał dźwiękowy w takich sytuacjach nie był zbytnio natarczywy, brzmiał jednolicie i stosunkowo krótko. Używanie sygnału dźwiękowego w celu ponaglenia kogoś bądź zwrócenia uwagi to już wykroczenie. Nie można przy tym zapominać, że nadużywanie sygnałów dźwiękowych to złamanie przepisów, za które można zostać zatrzymanym przez policję i otrzymać 100 złotych mandatu.
Sygnały dźwiękowe powinny być wykorzystywane w trakcie wykonywania złożonych manewrów przy słabej widoczności, na przykład pokonanie ostrego zakrętu w gęstej mgle. Jeżeli przy bardzo słabej widoczności musisz wyprzedzić lub wyminąć inny pojazd na drodze, powinieneś dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe podczas tych manewrów.